لوگو چیست؟

لوگو و آرم یک نشانه‌ی گرافیکی قابل فهم و یا می توان آن را یک زبان بصری دانست که به صورت یک تصویر ، یک نوشته و یا ترکیبی از آن قابل اجرا می باشد.

 

اتودزنی لوگو

 

لوگو یک هویت تصویری برای رساندن مفهوم خدمت ، نشان دادن هویت یک سازمان بزرگ و یا کوچک ، به مفهوم رسانی یک وضعیت ، نشانه گذاری یک محصول به وسیله شرکت‌های تجاری، تولیدی و صنعتی و هم‌چنین کسب وکارهای کوچک استفاده می‌شود تا از این طریق نوع خدمات ،  اهداف مورد نظر و محصولات را با بکارگیری از خلاقیت به مخاطب معرفی کنند. یک لوگو و یا نشان خوب میتواند به واسطه منحصر به فرد بودن و بصری بودن در اذهان حک شده و ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطب داشته باشند.

 

 

لوگوهای خارجی

لوگوهای خارجی

 

همچنین یک لوگو میتواند از ترکیبی از حروف، تصویر و یا ترکیب از این دو باشد که چهره و مشخصه یک برند را شکل می دهد. طراحی یک لوگوی زیبا و کارآمد اهمیت بسزایی در محبوبیت یک برند در نظر مخاطبان دارد که بخشی از کسب و کار، محصول یا هویت بصری شما می‌باشد. لوگو می تواند نام گرافیکی برند کسب و کار شما باشد که به عنوان آرم، برند، علامت تجاری و هویت سازمان شما شناخته می‌شود و در بسیاری از موارد تصویر یک لوگو اولین چیزی است که با شنیدن یک نام به ذهنتان می‌رسد به عنوان مثال: کوکا کولا، نایک، اپل و غیره

 

 

لوگوهای برتر خارجی

لوگوهای برتر خارجی

 

تاریخچه لوگو


در طول تاریخ از نماد ها و تصاویر مختلف که نوعی علامت بودند به عنوان ابزاری برای ایجاد ارتباط استفاده می شده است . تاریخچه طراحی لوگو برمی گردد به انسان های اولیه که برای انتقال مفاهیم به یکدیگر تصاویری را هک می کردند که هر یک از این تصاویر مفهوم خاصی را به بیننده منتقل می کرد .

خراشیدن دیوار غار ها

گاهی با هک کردن یا خراشیدن دیوار غار ها میخواستند به یکدیگر اعلان خطر کنند یا مفهومی را برسانند و گاوچرانان برای مشخص کردن مالکیت دام های خود از علائم انحصاری استفاده میکردند و … در گذر زمان و در جوامع قرون وسطا سرمایه داران ، بازرگانان ، صنعتگران و … برای مشخص کردن کالا ها و محصولاتشان از علائم و نمادها ( لوگو ، آرم ) بهره می بردند . اما امروزه لوگو / آرم نمادی گرافیکی برای فعالیت های مختلف شرکت ها ، وب سایت ها ، موسسات ، کارخانه جات و یا اشخاص حقیقی مورد استفاده قرار می گیرد .

 

داغی برروی حیوانات


اولین آرم که توسط تاریخ دانان و محققان باستان شناسی و کشف شده است، مربوط به دوران یونان باستان است. در آن زمان از کلمه آرم استفاده می شد که این واژه ریشه یونانی دارد.یونیان برای دریافت پیام های پنهانی خود در قلمرو پادشاهی از آرم یا لوگو استفاده می کنند. همچنین برای معرفی بهتر قوانین هم از لوگو استفاده می کردند. بسیاری از سکه های به جامانده از دوران یونان و روم باستان دارای لوگوهایی مربوط به پادشاهان عصر خود هستند. آنها با هدف های مختلفی از لوگو استفاده می کردند.

 

لوگوهای قدیمی رومی

لوگوهای قدیمی رومی

 

آشوری ها به عنوان اولین سازندگان فولاد نیز استفاده زیادی از لوگو کرده اند. در میان چینی ها، مصر و بابل نیز برای برقراری ارتباط با یکدیگر از لوگو استفاده می کردند. لوگوها به شکل کلماتی بود که می توانست پیام آنها را منتقل کند.اگر کمی به جلوتر بیایم، در قرن 13 و 14 میلادی هم لوگوها مورد استفاده قرار گرفته اند. در این دوران از علائم تجاری برای کار صنعت گری، بازرگانی و کشاورزی استفاده می شد. استفاده تجاری از لوگوها از همین زمان آغاز شد.برای مثال کشاورزان با استفاده از تمبرهایی که با آهن داغ درست می کردند، روی گاوهای خود حک می کردند تا آنها را از گاوهای دیگر کشاورزان متمایز کنند.

 

پول قدیمی

طراحی لوگو در طول انقلاب صنعتی انقلاب صنعتی از قرن 18 میلادی آغاز شد و از همین دوران آرم و نام تجاری رشد بیشتری پیدا کرد. کسب و کارها گسترش یافت و از همین دوران فرهنگ نام تجاری و استفاده از لوگو هم افزایش پیدا کرد. با گسترش تولیدات و تجارت، محصولات متفاوت و متعددی وارد بازار شد که هر یک به آرام و لوگو نیاز پیدا کردند تا از هم متمایز شوند. با ظواهر فناوری طراحی لوگو، صنعت تجارت کامل تر شد. افزایش هنرهای تجسمی و فرآیند لیتوگرافی به روند طراحی لوگو اضافه شد و به تدریج در اواخر دهه 1890 راه جدیدتری پیدا کرد و لوگوهای تجاری راه جدید خود را پیدا کرد.

 

لوگوهای ایرانی

لوگوهای ایرانی

انواع لوگو

طراحی لوگو را می‌توان براساس استفاده از عناصری مانند نوشتار، شکل و غیره به سه گروه کلی تقسیم نمود:

 • استفاده از تصویر : 1- سمبلیک  2- آیکونیک  3- واقع گرایانه  4- تصویرسازی
 • استفاده از نوشتار: 1- لوگوتایپ، وردمارک: استفاده از نام شرکت و ارائه آن خارج از فونت‌های مرسوم مثل: لوگوی دیسنی و یا توییتر  2- مونوتایپ یا مونوگرام، طراحی با یک حرف یا حروف اختصاری برند
 • ترکیب نوشتار و تصویر

 

مونوتایپ مک دونالد

مونوتایپ مک دونالد

 

لوگوی ترکیبی ناسا

لوگوی ترکیبی ناسا

 

لوگوی آیکونیک پپسی

لوگوی آیکونیک پپسی

ویژگی‌های طراحی یک لوگوی موفق

طراحی یک لوگوی موفق باید دارای ویژگی‌هایی زیر باشد؛

 1. ارتباط پذیر با موضوع باشد .
 2. ماندگار و پایدار باشد.
 3. انعطاف پذیر و قابل رنگ پذیر باشد.
 4. دارای هارمونی رنگ مناسب با خدمات آن مجموعه باشد.
 5. متمایز باشد.
 6. با وضوح و ساده باشد.
 7. متناسب و متعادل باشد.
 8. قابل ترویج و تبلیغ باشد.
 9. در مواردی هماهنگی فرهنگی داشته باشد.
 10. دارای فضای منفی و مثبت متناسب باشد.
 11. دارای ریتم مناسب باشد.
 12. دارای نظام بندی فرمی باشد.
 13. دارای تراز و هماهنگی بصری باشد.
 14. هماهنگی لوگوی فارسی و انگلیسی
 15. استفاده از رنگ های مناسب و مکمل بر اساس موضوع
 16. قابل چاپ با روش های گوناگون باشد.

” مشاهده نمونه طراحی لوگو استودیو ترسیم ایده “

 

0/5 ( 0 نظر )
وحید ولی زاده هستم. گرافیست و ایده پرداز ، علاقه‌مند به حوزه‌های تکنولوژی های جدید و ترند های طراحی شاغل در بخش مدیریت هنری دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته ارتباط تصویری در دسته تجربیات و نمونه کارهای شخصی و در مورد تجربیاتم در کار نوشته‌ام و خواهم نوشت.

وحید ولی زاده هستم.
گرافیست و ایده پرداز ، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته ارتباط تصویری
Graphic Designer | free lancer in house

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست