فهرست مطالب

پرسپکتیو چیست و چه کاربرد و نقشی  در طراحی های ما ایفا می کند ؟ این سوالی می باشد که اکثر دانشجویان رشته طراحی و علاقمندان به این حوزه  دارند . آیا می توان یک طراحی را در ابعاد مختلف بدون درنظر گرفتن قوانین اصلی و محاسبات آن بدون نقص ایجاد کرد ؟ دراین مقاله سعی داریم به این سوالات پاسخی روشن دهیم .

سرفصل های این مقاله شامل :

 • تعریف اولیه
 • اجزای اصلی
 • انواع پرسپکتیو از نظر دید
 • انواع پرسپکتیو
 • ایزومتریک

پرسپکتیو چیست

پرسپکتیو باعث ایجاد فضای سه بعدی بر روی سطح دو بعدی شده و هدف اصلی آن نشان دادن عمق اجسام است و نیز تنها تصویری است که چشم انسان آن را به عنوان واقعیت قبول می کند.

 

انواع پرسپکتیو چیست؟

 

اجزای اصلی

 • خط افق

خط افق همان خط جدا کننده دریا و آسمان محسوب می شود، در واقع خطی است فرضی که در راستای محور چشم ما در دور ترین نقطه تصویر یعنی افق کشیده شده است.

 

خط افق

 

 • نقطه گریز

این نقطه مکانی است روی خط افق و در بی نهایت که در آن کلیه ی خطوطی که به موازات محوری مشخص به عمق تصویر می روند به هم می رسند.

 

نقطه گریز

 

هارمونی رنگ‌ چیست و چه کاربردی در طراحی گرافیکی دارد؟ ( مقاله کامل )

 

انواع پرسپکتیو از نظر دید

با توجه به محل ایستادن ناظر نسبت به خط افق زاویه ی دید او به موضوع متفاوت خواهد بود که در نتیجه پرسپکتیو را از نظر دید به سه بخش تقسیم می کند.

 • دید ناظر

این حالت معمولا با یک یا دو نقطه گریز ترسیم می شود و حجم در این پرسپکتیو روی خط افق قرار دارد و دید در آن به گونه ای است که گویا فرد در مقابل یا زاویه ای نسبت به حجم قرار گرفته است و به آن نگاه می کند که ما به عنوان یک انسان همه چیز را با این دید نظاره می کنیم.
از این دید بیشتر برای ساختن تجربه مشابه در واقعیت استفاده می شود.

 

دید ناظر

 

 • دید پرنده

در این حالت معمولا دو نقطه گریز وجود دارد و‌حجم در پرسپکتیو دید پرنده پایین خط افق قرار دارد و دید در آن به گونه ای است که آسمان نه دیده می شود نه ترسیم زیرا ناظر خود در بخشی از آسمان قرار دارد و دارای دیدی رو به پایین است گویی از دید یک پرنده به یک بنا یا حجم نگاه می شود.
از این دید بیشتر برای نمایش جزئیات استفاده می شود.

 

دید پرنده

 

 • دید مورچه

این حالت معمولا با سه نقطه گریز ترسیم می شود و حجم در این پرسپکتیو،  بالای خط افق قرار دارد، دید در آن به گونه ای است که ارتفاع ناظر نسبت به بنا خیلی کم و‌ یا ناظر به بنا خیلی نزدیک است و دید از پایین به بالا می باشد گویی از دید یک مورچه و یا شخصی که روی سطح زمین نشسته ساختمان و حجم را نظاره می کنیم.از این دید بیشتر برای نمایش دادن جزئیات استفاده می شود.

 

دید مورچه

 

مقاله جدید  ۱۰ سبک و ترند جدید طراحی و گرافیک در سال ۲۰۱۹ را نیز از دست ندهید.

 

انواع پرسپکتیو چیست

 • یک نقطه ای

پرسپکتیو یک نقطه ای نوع ساده ای از پرسپکتیو خطی است که در آن تنها یک نقطه گریز روی صفحه وجود دارد که تمام خطوط به جز خط های عمودی به این نقطه منتهی می شوند، این پرسپکتیو به سادگی و با سرعت بالا ترسیم می شود.

 

پرسپکتیو یک نقطه ای

 

 • دو نقطه ای

پرسپکتیو دو نقطه ای همانطور که از نامش مشخص است دارای دو نقطه گریز است که تمام خطوط به جز خطوط عمودی به این دو نقطه که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ خط افق قرار دارند منتهی می شوند.

این پرسپکتیو می تواند نسبت به پرسپکتیو یک نقطه ای به صحنه عمق بیشتری بدهد که باعث می شود با توجه به زیبایی بیشتر واقعیت احجام نیز بیشتر نشان داده شود.

 

پرسپکتیو دو نقطه ای

 

 • سه نقطه ای

پرسپکتیو سه نقطه ای نیز دارای سه نقطه گریز است که دو‌نقطه ی آن در روی خط افق یکی در سمت چپ و دیگری در سمت راست قرار دارد و نقطه گریز سوم با توجه به موقعیت ناظر یا در بالای خط افق و یا در پایین این خط واقع می شود.

 

پرسپکتیو سه نقطه ای

 

در این نوع پرسپکتیو دیگر با خطوط موازی مواجه نیستیم زیرا همه ی خطوط به نقاط چپ و راست و عمود می رسند.
از پرسپکتیو سه نقطه ای برای نشان دادن ارتفاعات عمودی مانند آسمان خراش ها استفاده می شود.

 

 • چند نقطه ای یا چشم ماهی

در این پرسپکتیو بیش از چهار نقطه گریز وجود دارد و یک دید ۳۶۰ درجه از تصویر به ما می دهد به نحوی که انگار از داخل یک کره شیشه ای به منظره نگاه می کنیم به این حالت دید چشم ماهی نیز گفته می شود.

 

دید چشم ماهی در پرسپکتیو

 

 • صفر نقطه ای

در این پرسپکتیو بیش از یک خط افق داریم و خط افق مشخصی در این پرسپکتیو‌ نمی توان یافت به طور مثال تصاویر کوه و منظره که به حالت لند اسکیپ هستند از نمونه های پرسپکتیو صفر نقطه ای به حساب می آیند.

پرسپکتیو صفر نقطه ای

 

آیا می دانید مفهوم عنصر بصری خط در طراحی گرافیکی چیست ؟ این مقاله را نیز از بخوانید.

ایزومتریک در پرسپکتیو چیست

در پرسپکتیو ایزومتریک دو محور ox و oy وجود دارد که با خط افق زاویه ی ۳۰ درجه می سازند.کلیه ی ابعاد و اندازه ها در این پرسپکتیو به نسبت یک به یک (۱:۱) یعنی اندازه واقعی ترسیم می شوند.

 

ایزومتریک

ایزومتریک

 

خوشحال می شویم که از نمونه کارهای طراحی و گرافیک  و خدمات طراحی گرافیک استودیو ترسیم ایده دیدن فرمایید و نظرات خود را برای ما ارسال نمایید.لطفا با امتیاز دادن به مقاله ” انواع پرسپکتیو چیست؟ ” ما را از نقاط قوت و ضعف خود آگاه سازید که بتوانیم در مقالات بعدی بهتر عمل نماییم.

 

20 % تخفیف ویژه اولین سفارش طراحی گرافیکی

تخفیف 20 درصدی اولین ثبت سفارش هریک از خدمات طراحی به احترام مشتریان عزیز

بخشی از نمونه کارها و خدمات قابل ارائه در واحد طراحی گرافیکی ترسیم ایده شامل :

طراحی لوگو ، ساخت لوگو موشن ، طراحی ست ادری ( طراحی اوراق اداری مانند سربرگ ، کارت ویزیت ، پاکت نامه و دفتر یادداشت ) ، طراحی کامل برندبوک ( هویت بصری ) ، طراحی  شخصیت تبلیغاتی ، انجام کلیه امور سه بعدی سازی محصول ، طراحی پوستر ، طراحی بروشور ، طراحی فولدر ، طراحی کاتالوگ ، بسته بندی ، آماده سازی پکیج تبلیغاتی ، طراحی استند تبلیغاتی ، طراحی تابلو ، طراحی بیلبورد ، عکاسی تبلیغاتی ، کلیه امور تبلیغات محیطی ، طراحی رابط گرافیکی نرم افزار موبایل و برنامه های کامپیوتری ، ساخت تیزر تلویزیونی ، ساخت فیلم تبلیغاتی ، ساخت کلیپ تبلیغاتی ، ساخت تیزر صنعتی ، ساخت آرم آگهی ، تصویر سازی حرفه ای ، طراحی فرانت اند و بک اند وب سایت اینترنتی ، طراحی کامل چیدمان صفحات اینستاگرام ( هایلایت ، استوری ، کلیپ ، پست اسلاید ، پست تصویری ، پست ویدئو ) و همچنین کلیه امور مشاوره ، طراحی و ایده پردازی بهمراه انجام کلیه امور چاپی می باشد.

استودیو ترسیم ایده مشاور و مجری امور طراحی گرافیکی و ایده پردازی تا پایان راه همراه شماست.

برای سفارش طراحی با ما در ارتباط بمانید و همچنین برای مشاهده  تعرفه طراحی گرافیک  از این لینک اقدام نمایید.

سوالی دارید؟ با ما گفتگو کنید